BRONISŁAWA RYCHTER-JANOWSKA
W kolekcji Galerii Piotra Uznańskiego pojawiły się trzy ciekawe pejzaże Bronisławy Rychter-Janowskiej (1868-1953). Ich autorka to polska malarka znana z przedstawień podkrakowskich dworków i wnętrz w stylu biedermeier, pogodnych krajobrazów wiejskich i pełnych światła pejzaży śródziemnomorskich. Była związana z Krakowem, młodość jednak spędziła na sądecczyźnie, a okres studiów w Monachium.  W obrazach które dziś prezentujemy przeplata się piękno zimowego Beskidu i typowy, mglisty nastrój pejzaży ze szkoły monachijskiej. Obrazy stanowią osobliwe obiekty kolekcjonerskie - są bardzo wczesne, najprawdopodobniej wykonane tuż po zakończeniu studiów.
WIESŁAW GARBOLIŃSKI
 W naszej ofercie niedawno pojawił się interesujący obraz Wiesława Garbolińskiego. Choć nie jest sygnowany, posiada wszystkie charakterystyczne cechy twórczości tego artysty. Przedstawia zawodnika podnoszącego ciężary, co pozwala nam myśleć, że powstał najprawdopodobniej podczas pleneru "Przed olimpiadą" w 1972 roku lub na Plenerze Olimpijskim "Spała 74". Wiesław Garboliński (1927-2014) - malarz, rysownik, przedstawiciel łódzkiej szkoły realizmu, rektor PWSSP (dziś ASP) w Łodzi w latach 1975-1981. Urodził się w Głownie w rodzinie robotniczej. Po studiach odbytych na ASP w Krakowie i w Instytucie Malarstwa, Rzeźby i Architektury w Leningradzie zamieszkał w Łodzi. Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym miasta, brał udział w licznych plenerach, przewodniczył ZPAP.  
BENON LIBERSKI
Autorem tego płótna jest łódzki malarz - Benon Liberski. Artysta należał do słynnej Grupy Realistów, której członkowie tworzyli przeciwwagę dla malarstwa abstrakcyjnego i postulowali związek sztuki z realnymi problemami. Co ciekawe, w postać tytułowego górnika wcielił się sam artysta, umieszczając w obrazie swój autoportret.
ANTONI TRZESZCZKOWSKI
Obraz Antoniego Trzeszczkowskiego z naszej kolekcji, to nie lada gratka dla miłośników tradycyjnego malarstwa polskiego. Jak niemal wszystkie dzieła tego malarza, "Wieczorny zwiad" przedstawia scenę batalistyczną. Nic dziwnego - jako nastolatek Trzeszczkowski brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, skąd wzięło się jego zamiłowanie do tej tematyki.
ANTONI WIPPEL
Zdaje się, że w tym obrazie czegoś brakuje. Jest Kolumna Zygmunta, jest starówka z bazyliką św. Jana Chrzciciela, Plac Zamkowy i... no właśnie, nie ma Zamku. Nie jest to jednak artystyczna wizja - obraz powstał kilka lat przed jego odbudową, która rozpoczęła się dopiero w 1971 roku. Dziś ciężko uwierzyć, że plac tak długo stał pusty.  Autorem "Placu Zamkowego" jest Antoni Wippel (1882-1969), znany polski akwarelista, autor pejzaży, martwych natur i portretów. Legenda głosi, że jeszcze jako student pomagał Wyspiańskiemu przy pracy nad polichromiami w krakowskich kościołach. W trakcie I wojny światowej służył we Włoszech, gdzie podróżował także w późniejszych latach. W 1929 osiadł w Łodzi, gdzie przez kilka dekad uczył rysunku w szkołach średnich.