PAUL LUDWIG KOWALCZEWSKI
Paul Ludwig Kowalczewski (1865- 1910) niemiecki rzeźbiarz, pochodzący z Wielkopolski. W latach 1895- 1898 studiował w Akademii Berlińskiej. Od 1899 do 1906 roku wystawiał swoje prace na Wielkich Wystawach Sztuki w Berlinie. Kowalczewski pozostawił po sobie liczny dorobek artystyczny. Swoje prace tworzył głównie w brązie. Tematem jego rzeźb były postacie ludzkie z nadanymi cechami antycznymi, często o niewielkich rozmiarach. Tworzył także popiersia, np. Napoleona I czy Dawida. ​Najczęstszym motywem byli wojownicy, łucznicy i zwycięzcy, a także robotnicy przy pracy. Przykładem takiej rzeźby, jest znajdująca się w naszej galerii praca „Kowal i syn”. Posiada ona wszystkie cechy twórczości Kowalczewskiego, temat i realistyczne opracowanie. Postać kowala prezentuje dobrze, niemal antycznie, zbudowane ciało, a na twarzach obu postaci widoczne są emocje świadczące o bliskiej relacji ojca z synem.
ERNO ERB
Erno Erb (1890-1943) związany był ze środowiskiem lwowskim. W jego twórczości najczęściej pojawiają się motywy miejskie, chętnie malował lwowskie sceny rodzajowe z przekupkami na targowiskach a także wizerunki ukraińskich chłopów i Żydów oraz martwe natury i pejzaże. Obrazy artysty cechują się intensywną kolorystyką i grubą fakturą. Artysta wielokrotnie wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie i w Krakowie oraz w warszawskiej Zachęcie. Z przyjemnością prezentujemy dzisiaj niedawno pozyskany obraz lwowskiego malarza o żydowskim pochodzeniu, Erno Erba (1890-1943). Obraz zatytułowany „Przekupki na targowisku” przedstawia charakterystyczny dla artysty motyw – handlarki na rynku sprzedające plony rolne. Faktura malarska, kładziona szerokimi pociągnięciami pędzla, nadaje dziełu wyrazistej ekspresji, a intensywne, żywe kolory dodatkowo rozświetlone są świetlnymi blikami.
TADEUSZ SPRUSIAK
Tadeusz Sprusiak (1907-1985) był artystą działającym w środowisku łódzkim od lat 30. XX wieku. Brał udział w wystawach organizowanych przez Polski Związek Zawodowy Łódzkich Artystów Plastyków oraz warszawskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Od 1950 r. był członkiem ZPAP. Brał udział w wielu edycjach Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. Jego prace znajdują się, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi.
ZDZISŁAW JASIŃSKI
Zdzisław Jasiński- polski malarz i rysownik. W latach 1877-1882 pobierał naukę w Szkole Rysunkowej Wojciecha Gersona w Warszawie, a późniejszym czasie kształcił się w Szkole Rysunku i Malarstwa w Krakowie. W roku 1885 wyjechał do Monachium w celu dalszej nauki w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Jasiński malował rozbudowane sceny rodzajowe, pejzaże typowe dla wiejskiej scenerii, portrety a także przedstawienia symboliczne i alegoryczne, nawiązujące często do polskiej ludowości. Po powrocie z Monachium w roku 1893 podróżował do Petersburga, Moskwy i Rzymu, zaangażował się także w życie artystyczne Warszawy, był współzałożycielem grupy Pro Arte.
SEYRAN GASPARYAN
Seyran Gasparyan (ur. 1956) jest absolwentem szkoły artystycznej Terlemezian i Instytutu Sztuki Teatralnej w Erewaniu. Artysta maluje sceny rodzajowe, często kojarzące się z plenerowymi wydarzeniami artystycznymi i festynami a także przedstawienia alegoryczne. Stosuje technikę akrylową, często łącząc ją z olejem. Posługuje się jasną, kontrastową i czystą plamą barw. Artysta często odwiedza Gdańsk, gdzie uczestniczy w plenerach malarskich i działaniach związanych ze Związkiem Ormiańskim w Gdańsku. W 2012 nasz przyjaciel wziął udział w plenerze “Most kultury- Polska-Armenia”, gdzie wraz z grupą malarzy z Armenii, Litwy, Estonii i Polski tworzyli obrazy inspirowane krajobrazem i architekturą Pomorza. W obrazach ”Gdańsk-Panorama I” i “Gdańsk-Panorama II” artysta przedstawia impresje miejskie zainspirowane zabudową miasta, stosując przy tym charakterystyczną dla siebie żywą paletę barw.​