STANISŁAW WYSOCKI
Stanisław Wysocki jest laureatem licznych wyróżnień i nagród oraz autorem spektakularnych wystaw, przede wszystkim zagranicznych a także realizatorem zamówień do przestrzeni publicznej we Wrocławiu i na statek transatlantycki Queen Mary II. Artysta tworzy rzeźby z brązu. Zafascynowany kobiecą sylwetką wykreował swój własny niepowtarzalny styl. Stanisław Wysocki łączy zgeometryzowane i uproszczone bryły o ostrych cięciach i zróżnicowanej fakturze z delikatną, płynną linią kobiecych kształtów. Dzieła pełne są uroku, wdzięku i stają się symbolami kobiecości. Jedne rzeźby nazwane zostały przez artystę imionami kobiet – Laura, Kama, Eurydyka a inne intymnymi pojęciami – Pragnienie, Nienasycenie, Szept, Dotyk. Rzeźbiarz pozwala odbiorcom nadawać swoje własne tytuły zaczerpnięte z repertuaru imion kobiecych.
BARBARA STĘPIŃSKA
 Zaprzyjaźniona z naszą galerią artystka Barbara Stępińska uprawia grafikę w wielu technikach, posługuje się linorytem, suchą igłą, akwafortą, suchym tłokiem, monotypią, drukiem cyfrowym. Chętnie łączy techniki w jednej pracy a także od czasu do czasu lawuje grafikę akwarelą. Artystka podejmuje różnorodną tematykę – tworzy symboliczne reliefy Gracias a la vida, cykle poświęcone instrumentom muzycznym, kompozytorom i wybitnym dziełom muzycznym, inspirują ją otwarte pejzaże, ulotne piaski, nieogarnione oceany, nastrojowe nokturny, weduty miejskie i poetyckie cytaty z Leonarda Cohena. Wszystkie te prace łączy wyjątkowa subtelność formy będąca wyrazem twórczej osobowości artystki, wrażliwej i podatnej na piękno przyrody, dźwięki muzyki i znaczenie słowa.
HENRYK PŁÓCIENNIK
Przedstawialiśmy już wcześniej Państwu postać Henryka Płóciennika (ur. 1933) - łódzkiego artysty o międzynarodowej renomie. Dzisiaj prezentujemy jego najbardziej rozpoznawalny i najchętniej utożsamiany z artystą cykl “Miodowy Miesiąc”. Liczne grafiki cyklu powstawały na przestrzeni wielu lat. Charakterystyczne dla nich są postacie kobiety i mężczyzny, często trzymających się za ręce, wplecione w rajską roślinność. Henryk Płóciennik tworzy swój własny świat wyobraźni i fantazji bliski jednocześnie wyobrażeniom nas wszystkich o atmosferze i urodzie raju. Artysta przyjaźnił się z Józefem Gielniakiem - ich bliskie relacje widoczne są w cyklu, w zastosowanej technice, lekkiej formie, wrażeniowości i ulotności przedstawienia.
Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku 2020, wszystkim artystom i naszym gościom życzy Galeria Piotra Uznańskiego
OTTO PIPPEL
Otto Pippel (1878-1960), urodzony w Łodzi niemiecki impresjonista, znany z wielu przedstawień alpejskich, pejzaży włoskich, francuskich, oraz scen rodzajowych wiejskich a także miejskich - głównie weneckiech, paryskich i monachijskich, rzadziej malował portrety i akty. Posiadamy w naszej galerii akt Otto Pippel'a. Wszystkie znane nam obrazy artysty o tej tematyce posiadają wspólne cechy - tajemnicze, nie do końca określone wnętrze ukazane w nocnej porze i świetlistą postać kobiecą na łożu. Akty namalowane są w ograniczonej palecie barw, prawie monochromatycznej. Obrazy Otto Pippel'a posiadają grubą, impastową fakturę i świetlistość.