ZYGMUNT KONONOWICZ
Gorąco zapraszamy do obejrzenia obrazu "Drzewa" Zygmunta Kononowicza (1903-1971) na żywo w naszej galerii. Malarz, grafik oraz pedagog, był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka oraz ugrupowań: „Pryzmat” i „Zwornik”. Studia odbył w Riazaniu w latach 1918-1923, ASP w Krakowie w latach 1923-1929, a następnie ASP w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1933 roku. W tym okresie największy wpływ na młodego malarza miał jego profesor Felicjan Szczęsny Kowarski. Zenon Kononowicz odbył podróże do Włoch i Francji, gdzie zetknął się z Józefem Pankiewiczem i kapistami, co wywarło mocny wpływ na jego twórczość. Tworzył przede wszystkim pejzaże i kwiatowe martwe natury. Kolor był dla niego ważnym czynnikiem malarskim, malował w plenerze, pośpiesznie i z temperamentem. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą, między innymi w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie w roku 1960, a także licznych galeriach w Lublinie, gdzie pracował jako pedagog w Szkole rysunku i malarstwa.  
JERZY KRAWCZYK
Z radością przedstawiamy obraz "Basia" Jerzego Krawczyka. Niedawno do naszej kolecji trafiło jeszcze kilka innych prac tego artysty.  Jerzy Krawczyk (1921-1969), łódzki artysta malarz, członek słynnej Grupy Malarzy Realistów, w początkowej fazie swojej twórczości inspirował się działalnością postimpresjonistów, następnie poprzez poetycki realizm doszedł do hiperrealizmu, który charakteryzował jego dojrzałe dzieła. Uczestniczył w licznych ogólnopolskich wystawach zbiorowych w galeriach BWA oraz w warszawskiej Zachęcie. W 1967 reprezentował Polskę na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Sao Paulo. Prace artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych, m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Narodowego w Warszawie, a także licznych kolekcjach prywatnych.   
MAURYCY TRĘBACZ
Maurycy Trębacz (1861-1941) był polskim malarzem i rysownikiem żydowskiego pochodzenia. Urodził się w Warszawie oraz tam rozpoczął swoją artystyczną edukacje. Studia odbył w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Artysta silnie związany był w Łodzią, w której przebywał od roku 1909. Do wybuchu II wojny światowej prowadził własną szkołę rysunku i malarstwa, która mieściła się przy ulicy Piotrkowskiej 71. Mimo, że nie był związany z żadną grupą artystyczną, to aktywnie brał udział w życiu artystycznym miasta Łodzi. Podejmował różnorodne tematy, pejzaże, portrety, sceny rodzajowe z wyższych sfer, obrazy z życia miejskiego oraz sceny żydowskie. Należał do pierwszego pokolenia artystów żydowskich, którzy przełamali kanoniczny zakaz przedstawiania postaci. Zmarł w getcie łódzkim. Pochowany jest na cmentarzu żydowskim w Łodzi.
ZBIGNIEW WIERZBOWSKI
 Prezentowany obraz "Wojsko" Zbigniewa Wierzbowskiego powstał w 1975 roku. Antywojenne przesłanie pracy wydaje się dziś szczególnie aktualne. Autor obrazu, mimo iż nie brał aktywnego udziału w działaniach wojennych, umieścił w górze kompozycji swój zwielokrotniony autoportret. Praca przypomina o ponadczasowym wymiarze tragedii, która zawsze towarzyszy konfliktom zbrojnym.  
IGNACY PINKAS
 W zbiorach naszej galerii pojawił się niedawno portret młodego mężczyzny autorstwa Ignacego Pinkasa (1888-1935), polskiego malarza, grafika, ilustratora książek. W 1908 Pinkas podjął naukę na krakowskiej ASP jako wolny słuchacz, ucząc się warsztatu od Stanisława Dębickiego i Jacka Malczewskiego. Po krótkim pobycie w Paryżu powrócił do Polski i w 1914 wstąpił do Brygady Legionów Polskich oraz wszedł w szeregi Polskiego Korpusu Posiłkowego, gdzie zyskał renomę jako rysownik wojskowy. Wyprawa z dywizją na Wilno, zaowocowała często powracającym motywem panoramy tego miasta w jego twórczości. W 1920 zaczął odbywać liczne podróże po Europie, skupiając się głównie na działalności artystycznej. Tworzył w tym czasie liczne pejzaże, portrety, martwe natury, sceny rodzajowe oraz grafikę, a jego prace można było podziwiać na wystawach w Krakowie, Warszawie, Lwowie, Łodzi i Wilnie.