TADEUSZ SPRUSIAK
W twórczości Tadeusza Sprusiaka (1907-1985) dominowały pejzaże, przede wszystkim z okolic Łodzi, Kazimierza i Jastarni, chętnie malował również martwe natury. Dzisiaj pragniemy przedstawić Wam jedną z dwóch czysto abstrakcyjnych, nie tak często spotykanych pośród jego artystycznego dorobku, kompozycji znajdujących się w naszej kolekcji. Tadeusz Sprusiak (1907–1985) działalność artystyczną rozpoczął jeszcze przed wojną. Prace swoje prezentował w latach 30. XX w. na wystawach Polskiego Związku Zawodowego Łódzkich Artystów Plastyków oraz w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Od 1950 roku był członkiem ZPAP. Brał udział w Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w latach 1962, 1966, 1968 oraz w 1961 roku w Wystawie Piętnastolecia w Muzeum Narodowym w Warszawie. Obrazy jego były malowane szeroką plamą o zdecydowanej fakturze, kolorystycznie często z dominacją zieleni. Dzieła artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz w wielu kolekcjach prywatnych.
LESZEK RÓZGA
Twórczość Leszka Rózgi (1924-2015) cieszy się dużym zainteresowaniem wśród gości naszej galerii. Wielokrotnie pisaliśmy już o dziełach tego wybitnego łódzkiego artysty i pedagoga. W zbiorach galerii posiadamy kilka grafik Leszka Rózgi, do najbardziej interesujących należą: „Uroczysko” o charakterystycznym poetyckim i metaforycznym nastroju, „Toskania-Leonardo” zawierająca autoportret samego artysty w otoczeniu Madonny z Dzieciątkiem oraz „Karuzela” należąca do znanego cyklu „Karuzele”.  
ZYGMUNT KONONOWICZ
Gorąco zapraszamy do obejrzenia obrazu "Drzewa" Zygmunta Kononowicza (1903-1971) na żywo w naszej galerii. Malarz, grafik oraz pedagog, był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka oraz ugrupowań: „Pryzmat” i „Zwornik”. Studia odbył w Riazaniu w latach 1918-1923, ASP w Krakowie w latach 1923-1929, a następnie ASP w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1933 roku. W tym okresie największy wpływ na młodego malarza miał jego profesor Felicjan Szczęsny Kowarski. Zenon Kononowicz odbył podróże do Włoch i Francji, gdzie zetknął się z Józefem Pankiewiczem i kapistami, co wywarło mocny wpływ na jego twórczość. Tworzył przede wszystkim pejzaże i kwiatowe martwe natury. Kolor był dla niego ważnym czynnikiem malarskim, malował w plenerze, pośpiesznie i z temperamentem. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą, między innymi w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie w roku 1960, a także licznych galeriach w Lublinie, gdzie pracował jako pedagog w Szkole rysunku i malarstwa.  
JERZY KRAWCZYK
Z radością przedstawiamy obraz "Basia" Jerzego Krawczyka. Niedawno do naszej kolecji trafiło jeszcze kilka innych prac tego artysty.  Jerzy Krawczyk (1921-1969), łódzki artysta malarz, członek słynnej Grupy Malarzy Realistów, w początkowej fazie swojej twórczości inspirował się działalnością postimpresjonistów, następnie poprzez poetycki realizm doszedł do hiperrealizmu, który charakteryzował jego dojrzałe dzieła. Uczestniczył w licznych ogólnopolskich wystawach zbiorowych w galeriach BWA oraz w warszawskiej Zachęcie. W 1967 reprezentował Polskę na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Sao Paulo. Prace artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych, m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Narodowego w Warszawie, a także licznych kolekcjach prywatnych.   
MAURYCY TRĘBACZ
Maurycy Trębacz (1861-1941) był polskim malarzem i rysownikiem żydowskiego pochodzenia. Urodził się w Warszawie oraz tam rozpoczął swoją artystyczną edukacje. Studia odbył w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Artysta silnie związany był w Łodzią, w której przebywał od roku 1909. Do wybuchu II wojny światowej prowadził własną szkołę rysunku i malarstwa, która mieściła się przy ulicy Piotrkowskiej 71. Mimo, że nie był związany z żadną grupą artystyczną, to aktywnie brał udział w życiu artystycznym miasta Łodzi. Podejmował różnorodne tematy, pejzaże, portrety, sceny rodzajowe z wyższych sfer, obrazy z życia miejskiego oraz sceny żydowskie. Należał do pierwszego pokolenia artystów żydowskich, którzy przełamali kanoniczny zakaz przedstawiania postaci. Zmarł w getcie łódzkim. Pochowany jest na cmentarzu żydowskim w Łodzi.