ABRAHAM BEHRMANN
W ramach cyklu “Wspominamy łódzkich artystów” przedstawiamy dzisiaj postać Abrahama Behrmanna (1876-1943), znaczącego artystę żydowskiego pochodzenia, współzałożyciela i kierownika Stowarzyszenia Artystów i Zwolenników Sztuk Pięknych w Łodzi. Tworzył on od początków XX w. do II wojny światowej, malując portrety i sceny z życia polskich Żydów, martwe natury, kwiaty, pejzaże, w tym wiele krajobrazów i scen rodzajowych z podróży, m.in. po krajach arabskich i Italii. Prace Behrmanna charakteryzują się żywą fakturą i świetlistością barw.
JERZY KOSSAK
Minął miesiąc obchodów 80. rocznicy kampanii wrześniowej 1939 roku. Z tej okazji prezentujemy obraz Jerzego Kossaka (1886-1955) upamiętniający Bitwę nad Bzurą, największą bitwę początku II wojny światowej. Polskie wojska pomimo słabszych sił militarnych wykazały się niezwykłym bohaterstwem i hartem ducha w starciu z niemieckimi oddziałami.
LESZEK STAŃKO
Dla wszystkich miłośników malarstwa pejzażowego o tematyce górskiej, prezentujemy dwa tatrzańskie krajobrazy autorstwa Leszka Stańko (1924-2011). Artysta pochodził z Sosnowca, ale związany był z zakopiańskim środowiskiem artystycznym. Studia ukończył na krakowskiej ASP. Zainteresowanie malarstwem wyniósł z rodzinnego domu. Jego ojciec Michał Stańko także był tatrzańskim malarzem plenerowym. Obie prace prezentowane w naszej galerii powstały pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Jedna z nich przedstawia widok z Gubałówki na Giewont w jesiennej aurze, druga w pełni lata Tatry Bielskie od strony Polany Waksmundzkiej.
WLASTIMIL HOFMANN
W twórczości Wlastimila Hofmanna (1881-1970) odnajdziemy wiele portretów. W symbolicznych kompozycjach przedstawiał on autentyczne postaci z którymi spotykał się w codziennym życiu. Rysunki, inaczej niż malarstwo opatrywał sygnaturą w formie monogramu wiązanego "WH" z datą dzienną. W Galerii Piotra Uznańskiego pojawiły się dwa rysunki wykonane piórkiem autorstwa Hofmanna. W trafny i realistyczny sposób przedstawiają one księdza z Gostynia i zakonnika z Góry Tabor. Wrażeniowość i przejrzystość portretów autor uzyskał posługując się szybką i lekką kreską. Przy okazji wyjazdu w okolice Szklarskiej Poręby, zachęcamy do odwiedzenia Wlastimilówki – miejsca gdzie żył i tworzył Wlastimil Hofmann. Dziś znajduje się tam muzeum poświęcone jego twórczości.
TEODOR ZIOMEK
Jednym ze znanych i cenionych polskich pejzażystów końca XIX i początku XX wieku jest Teodor Ziomek (1874-1937). Artysta był malarzem polskiego krajobrazu. Związany z Mazowszem, tworzył znakomite nastrojowe pejzaże. Był również autorem scen marynistycznych. Często wyruszał w plener nad Bałtyk ale także i nad Morze Czarne. Dodatkową sławę Ziomkowi przyniósł obraz „Szron”. 16 grudnia 1922 roku w gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie doszło do zabójstwa Prezydenta RP Gabriela Narutowicza… właśnie pod jego dziełem! Nasza galeria posiada w swoich zbiorach inną pracę Teodora Ziomka – „Wieś na Mazowszu”. Dzieło przedstawia malowniczy widok na polską ziemię, tytułową wieś. Artysta w swych obrazach chciał odzwierciedlić stan ducha, tchnąć cząstkę siebie.