BENON LIBERSKI
Autorem tego płótna jest łódzki malarz - Benon Liberski. Artysta należał do słynnej Grupy Realistów, której członkowie tworzyli przeciwwagę dla malarstwa abstrakcyjnego i postulowali związek sztuki z realnymi problemami. Co ciekawe, w postać tytułowego górnika wcielił się sam artysta, umieszczając w obrazie swój autoportret.
ANTONI TRZESZCZKOWSKI
Obraz Antoniego Trzeszczkowskiego z naszej kolekcji, to nie lada gratka dla miłośników tradycyjnego malarstwa polskiego. Jak niemal wszystkie dzieła tego malarza, "Wieczorny zwiad" przedstawia scenę batalistyczną. Nic dziwnego - jako nastolatek Trzeszczkowski brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, skąd wzięło się jego zamiłowanie do tej tematyki.
ANTONI WIPPEL
Zdaje się, że w tym obrazie czegoś brakuje. Jest Kolumna Zygmunta, jest starówka z bazyliką św. Jana Chrzciciela, Plac Zamkowy i... no właśnie, nie ma Zamku. Nie jest to jednak artystyczna wizja - obraz powstał kilka lat przed jego odbudową, która rozpoczęła się dopiero w 1971 roku. Dziś ciężko uwierzyć, że plac tak długo stał pusty.  Autorem "Placu Zamkowego" jest Antoni Wippel (1882-1969), znany polski akwarelista, autor pejzaży, martwych natur i portretów. Legenda głosi, że jeszcze jako student pomagał Wyspiańskiemu przy pracy nad polichromiami w krakowskich kościołach. W trakcie I wojny światowej służył we Włoszech, gdzie podróżował także w późniejszych latach. W 1929 osiadł w Łodzi, gdzie przez kilka dekad uczył rysunku w szkołach średnich.
JERZY KRAUSE
Huculszczyzna w okresie międzywojennym była wśród polskich turystów tak samo popularna jak dziś Podhale. Region ten był też ważnym źródłem inspiracji dla wielu artystów, którzy w swojej twórczości czerpali z huculskiego folkloru, rękodzieła ludowego, czy pejzażu. Doskonale ilustruje to znajdujący się w naszej kolekcji obraz Jerzego Krause - artysty, który po studiach w krakowskiej akademii przez kilka lat związany był z Łodzią, aby po II wojnie światowej osiąść na stałe w Australii.
TOMASZ JĘDRZEJEWSKI
  Zawsze bardzo się cieszymy, gdy nawiązujemy współpracę z nowymi, interesującymi artystami! Dziś przedstawiamy Tomasza Jędrzejewskiego - rzeźbiarza urodzonego w Kielcach, życiowo i zawodowo związanego z Poznaniem, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Jędrzejewski ma w swoim dorobku liczne wystawy indywidualne, zbiorowe, a także stypendia i nagrody. Od teraz jego prace dostępne są w sprzedaży w Galerii Piotra Uznańskiego przy Piotrkowskiej 31. Na zdjęciu: rzeźby Tomasza Jędrzejewskiego z cyklu "Bezimienni"