LESZEK RÓZGA
 Leszek Rózga (1924-2015) to czołowy łódzki grafik i wieloletni pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Tworzył przede wszystkim w technice akwaforty, także barwnej i barwionej, uprawiał rysunek i niekiedy malarstwo. Jako charyzmatyczny profesor wykształcił kilka pokoleń grafików, których do dziś, dzięki nawiązywaniu i ciągłym rozwijaniu form wywiedzionych z jego pracowni, nazywa się uczniami mistrza Rózgi. Jego prace pojawiają się na aukcjach, znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie, a także w zbiorach muzealnych, m.in. w kolekcji grafiki Ermitażu, wiedeńskiej Albertiny, Bibliotheque Nationale w Paryżu oraz w kolekcji Banku Światowego w Waszyngtonie. Polecamy grafiki Leszka Rózgi z naszej oferty.
ZOFIA WĘGIERKOWA
 W ofercie naszej galerii pojawiły się dwa ciekawe obrazy Zofii Węgierkowej (1893-1975), polskiej artystki, malarki, scenografki, wykładowczyni na Wydziale Scenografii warszawskiej ASP. Po ukończeniu studiów malarskich w  warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (dyplom 1911), Węgierkowa wyjechała do Paryża, gdzie kontynuowała naukę w zakresie sztuk plastycznych i uzyskała specjalizację z krawiectwa oraz kompozycji kostiumów.  Powróciwszy do Warszawy w 1920, założyła pracownię artystyczną strojów damskich L’Art et la Mode. Jako scenografka zadebiutowała  przedstawieniem “Świt, dzień, noc” w teatrze Bagatela w Krakowie. Jej projekty można było podziwiać w Teatrze Polskim oraz Małym, kierowała oprawą kostiumograficzną w Teatrze Miejskim w Łodzi, zarządzała działem kostiumowym w Towarzystwie Krzewienia Kultury Teatralnej. Jednocześnie wciąż uprawiała malarstwo. Jako przykłady jej działalności w tym zakresie można wyróżnić pejzaże z Kazimierza Dolnego, ulubionej destynacji warszawskich malarzy w okresie międzywojennym.
FELIKS MICHAŁ WYGRZYWALSKI
 Z radością przedstawiamy wam nowy obraz w naszych zbiorach. Jego autorem jest Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944), polski malarz, grafik, kostiumograf i dekorator teatralny. Wykształcony w Monachium i Paryżu, uznanie zdobył jako orientalista. W swojej twórczości wykorzystywał motywy haremowe, akty a także sceny rodzajowe, ukazujące rybaków. Obraz “Przypływ” przedstawia charakterystyczny dla Wygrzywalskiego motyw śródziemnomorski. Jednak w odróżnieniu od typowych przedstawień, artysta kieruje swoją uwagę w stronę mew, przelatujących nisko nad wzburzoną grzywą fali. Doskonały malarz marin, posługując się kolorem oddaje przejrzystość tafli, a efektami świetlnymi buduje specyficzną atmosferę wybrzeża. Ze swobodą operuje rysunkiem, co znajduje odzwierciedlenie w dynamice wody i ptaków. Aleksandra Miklas
ADAM GRABOWSKI
  Przedwojenna Warszawa na litografiach Adama Grabowskiego budzi uczucie nostalgii. Zachwycił nas piękny krajobraz miejski ukazany przez artystę za pomocą szlachetnej techniki graficznej.  Autor litografii, Adam Grabowski (1875-1941), był warszawskim grafikiem i malarzem akwarelistą. Edukację artystyczną odbył w Szkole Rysunkowej w Warszawie, w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1896-1897), a następnie w Monachium, Rzymie i Paryżu. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Malarzy "Pro Arte” i prezesem Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w latach 1932-1933. Uczestniczył w wielu wystawach, głównie w Polsce, ale również w Paryżu, gdzie brał udział w Salonach (1912, 1913, 1926) oraz wystawie L’Art Polonais Moderne (1929). Tworzył liczne pejzaże i kwiatowe martwe natury, zajmował się także litografią; wykonał kilka tek graficznych, m.in. "Portrety wybitnych Polaków, działaczy na polu oświaty” czy „Widoki Warszawy”. Ta ostatnia jest reprezentowana w naszej galerii poprzez dwie prace - „Panorama Starego Miasta”  oraz "Panorama Krakowskiego Przedmieścia i Zamku od strony Wisły”. Obie litografie posiadają szlachetną, współczesną oprawę.
GALERIA CZYNNA
Zapraszamy do odwiedzin w galerii od poniedziałku do piątku w godzinach 11-17 oraz w soboty 11-14.