GALERIA CZYNNA
Zapraszamy do odwiedzin w galerii od poniedziałku do piątku w godzinach 11-17 oraz w soboty 11-14. 
MIECZYSŁAW FILIPKIEWICZ
Nowy zimowy pejzaż w naszej kolekcji - to co widać w nim na pierwszy rzut oka, to charakterystyczna atmosfera podhalańska w międzywojennym krakowskim wydaniu. Nie dziwi nas to wcale, bo autorem obrazu jest Mieczysław Filipkiewicz (1891-1951), artysta wykształcony przez najbardziej znanych wykładowców krakowskiej ASP - Józefa Pankiewicza, Teodora Axentowicza czy Wojciecha Weissa. Co więcej autor nie był jedynym malarzem w rodzinie Filipkiewiczów. Jego starszy brat Stefan zapisał się w polskiej historii sztuki jako świetny pejzażysta związany ze szkołą Jana Stanisławskiego i kręgami artystów młodopolskich. Mieczysław Filipkiewicz tworzył przede wszystkim zimowe pejzaże górskie, choć niekiedy w jego twórczości spotkać można przedstawienia wiejskich chat otoczonych bujną, letnią roślinnością. W galeriach pojawiają się też mariny i martwe natury, wszystkie malowane swobodnie w pogodnej tonacji.  
HELENA KOTLICKA
New Look zazwyczaj kojarzy nam się z designem. Tym razem pokazujemy Wam go w malarskiej odsłonie. Pojawił się u nas obraz, który świetnie uzupełnia wnętrza urządzone w stylu lat 60. Co go wyróżnia? - Przedstawione na obrazie rekwizyty i tkanina stanowiąca tło, nawiązują do wzornictwa dekady. Wtedy były to przejawy awangardowej mody, dziś określamy je mianem vintage. - Uproszczenie formy i skrócona perspektywa kompozycji doskonale wpisują się w plastyczną nowoczesność tamtych lat. - Co interesujące, artystka zbudowała bogatą kolorystykę przy jednoczesnym zgaszeniu barw. Dzięki temu obraz jest niezwykle malarski.   Kim była autorka obrazu
ZDZISŁAW GŁOWACKI
Odwilż 1955 roku - kto pierwszy przywiózł Zachód do Polski? Oczywiście na tym polu największe zasługi ma Tadeusz Kantor, który w 1955 powrócił z podróży do Paryża. Artysta popularyzował odkryty przez siebie kierunek - informel. W tym celu odbył ogólnopolskie tournée, organizował spotkania, odczyty i pokazy przeźroczy. Jego śladem podążało coraz więcej artystów, a wkrótce abstrakcja stała się najpopularniejszym kierunkiem w Polsce. Wszystko działo się tak szybko, że dziś mówimy o eksplozji informelu. Nie możemy jednak zapominać o innych artystach! Przecież nie tylko Kantor pojechał w 1955 roku na wycieczkę do Europy Zachodniej i nie tylko on wiedział o istnieniu informelu. Jednym z polskich odkrywców tego rodzaju abstrakcji był łódzki malarz Zdzisław Głowacki (1919-1987). Na kilka miesięcy przed przyjazdem Kantora do Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej 102, odbyła się wystawa malarstwa Głowackiego, na której zaprezentował taszystowskie obrazy! Artysta idee te przywiózł nie z Francji, lecz w Włoch.
JÓZEF SKROBIŃSKI
 Zbiory naszej galerii powiększyły się o panoramę Kazimierza nad Wisłą autorstwa Józefa Skrobińskiego (1910-1979). Artysta związany był z grupą malarzy realistów. Tworzył pejzaże, weduty, sceny rodzajowe i martwe natury w technice olejnej i akwarelowej. Malarstwo Skrobińskiego jest jednak bardzo zróżnicowane - w niektórych kompozycjach artysta chętnie odwoływał się do spuścizny impresjonistów, kiedy indziej natomiast tworzył surrealizujące, nierealne krajobrazy i syntetyczne sylwetki ludzkie. Skrobiński uczestniczył w kolejnych edycjach Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w latach 1962-72, brał także udział w wystawie malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1961 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Co ciekawe, twórca przez jakiś czas studiował matematykę, a jego zainteresowanie naukami ścisłymi poskutkowało kilkoma autorskimi filmami dokumentalnymi z zakresu matematyki, fizyki i astronomii.