GRZEGORZ CHOJNACKI
Grzegorz Chojnacki odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1975-1980. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni technik wklęsłodrukowych Leszka Rózgi i w pracowni malarstwa Stanisława Fijałkowskiego. W 2004 roku uzyskał tytuł profesora, a w latach 2005-2012 pełnił funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, tkaninę artystyczną i grafikę cyfrową. Swoje prace wystawiał na terenie całej Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Australii.
JERZY WOJCIECH BIELECKI
Jerzy Wojciech Bielecki odbył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 1979 uzyskał dyplom w pracowni grafiki warsztatowej Edmunda Piotrowicza. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek oraz ilustracje. Artysta brał udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą a jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz prywatnych kolekcjach w Europie, USA, RPA i Japonii. W malarstwie artysta podejmuje różnorodne tematy, czasem tworzy własne sytuacje, które w świecie realnym nie występują. W cyklu “Wariacje operowe” artysta przedstawia grupę aktorów zaproszonych na scenę z różnych spektakli. Odziane w ekstrawaganckie stroje postacie wchodzą między sobą w interakcje, jednocześnie dając wyraz zaskakującemu połączeniu rozmaitych światów teatralnych i epok. Pozyskany w ostatnim czasie przez naszą galerię obraz z tego cyklu urzeka umiejętnie wykreowaną atmosferą odbywającego się przed naszymi oczami spektaklu teatralnego z pogranicza jawy i snu.
ERYK JÖNSON DAHLBERGH
W naszej galerii pojawiło się sześć oryginalnych miedziorytów wydanych na podstawie rysunków Eryka Jönsona Dahlbergha (1625-1703), ilustrujących przebieg polsko-szwedzkich zmagań wojennych. Oryginalne rysunki cechują się wysokim kunsztem artystycznym, a wydane później w formie rycin zyskały dodatkowo piękną ornamentykę, m.in. w postaci ozdobnych kartuszy. Wszystkie zgromadzone w galerii ryciny pochodzą z dzieła Samuela Pufendorfa pt. „De rebus Carolo Gustawo Sueciae Rege gestii…” (Norymberga, 1696), gloryfikującego panowanie szwedzkiego monarchy Karola Gustawa. Ryciny te są wyjątkowo szczegółowym zapisem wyglądu miast polskich i przebiegu działań zbrojnych połowy XVII wieku. „Toruń” to jedna z wybitniejszych pod względem artystycznym rycin. Posiada charakterystyczne cechy stylu Dahlbergha - mocną kreskę i światłocień, dbałość o szczegóły oraz perspektywę ujętą z lotu ptaka. Panoramę Torunia otwierają na pierwszym planie szwedzkie wojska piechoty i kawalerii pod dowództwem Karola Gustawa.
JAN TROJAN
Jan Trojan, łódzki malarz, rysownik i grafik, w latach 1968- 1974 studiował w PWSSP w Łodzi. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Romana Modzelewskiego i w pracowni projektowania druku prof. Marii Zielińskiej. Obecnie artysta jest profesorem na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz zrealizował szereg wystawy indywidualnych. Najchętniej podejmowanym motywem w twórczości Jana Trojana są martwe natury, w których owoce wiśni ukazywane są na tle płaskich przestrzeni z podziałami geometrycznymi. Od niedawna artysta tworzy grafiki w technice cyfrowej. Buduje rytmicznie funkcjonującą przestrzeń posługując się silnymi kontrastami geometrycznych kształtów i czystych kolorów. Dwie prace digital art znajdujące się aktualnie w naszej kolekcji prezentowane były wcześniej na wystawie „Open Space 2” w Galerii Politechnika w Łodzi (wrzesień-październik 2022). Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac Jana Trojana na żywo w naszej galerii.
SZYMON KACZMAREK
Szymon Kaczmarek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Artysta zafascynowany kobietami poddaje interpretacji ich cielesność, intymność, ale także sferę duchową i psychologiczną. Przedstawienia często skupione wokół pojedynczego detalu lub sylwetki posiadają ekspresyjny charakter, który w połączeniu z żywymi i intensywnymi barwami symbolizują silną, kobiecą energię. Szymon Kaczmarek uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Wyrazem fascynacji kobiecością oraz ulotnością życia jest obraz Szymona Kaczmarka “VANITAS”.