KAROL ENDE
Karol Ende - łódzki malarz, w latach 1903-1907 uczył się pod kierunkiem Stanisława Witkiewicza, a następnie pobierał naukę u Leona Wyczółkowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i w warszawskiej Zachęcie. W okresie międzywojennym prowadził pracownie artystyczne w Łodzi. Wystawiał swoje prace wraz z łódzkimi grupami artystycznymi “Pro Arte” i “Ryngraf” w Instytucie Propagandy Sztuki w Łodzi. W 1937 roku otworzył własną galerię “Salon Sztuk Pięknych Karola Endego”. Artysta malował pejzaże górskie, łódzkie dworki, kościoły i plebanie, a także krajobrazy o różnych porach roku. Obraz “Róże w wazonie” znajdujący się w naszych zbiorach to klasyczna kompozycja kwiatowa utrzymana w ciepłych barwach różu, pomarańczu i bieli, ujmuje subtelnością i elegancją.
TADEUSZ ROMAN
Tadeusz Roman (1906-1983) kojarzony jest z postimpresjonistycznymi pejzażami ozdobionymi sztafażem, najczęściej z terenów Łodzi i okolic. Oprócz osiągnięć twórczych i wystawienniczych (udział w Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego (1962, 1964, 1966) i Wystawie XV-lecia PRL w Muzeum Narodowym w Warszawie (1961)), Tadeusz Roman w latach 1950–1971 był kierownikiem Biura Wystaw Artystycznych w Łodzi oraz działaczem łódzkiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.  
GRZEGORZ CHOJNACKI
Grzegorz Chojnacki odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1975-1980. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni technik wklęsłodrukowych Leszka Rózgi i w pracowni malarstwa Stanisława Fijałkowskiego. W 2004 roku uzyskał tytuł profesora, a w latach 2005-2012 pełnił funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, tkaninę artystyczną i grafikę cyfrową. Swoje prace wystawiał na terenie całej Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Australii.
JERZY WOJCIECH BIELECKI
Jerzy Wojciech Bielecki odbył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 1979 uzyskał dyplom w pracowni grafiki warsztatowej Edmunda Piotrowicza. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek oraz ilustracje. Artysta brał udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą a jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz prywatnych kolekcjach w Europie, USA, RPA i Japonii. W malarstwie artysta podejmuje różnorodne tematy, czasem tworzy własne sytuacje, które w świecie realnym nie występują. W cyklu “Wariacje operowe” artysta przedstawia grupę aktorów zaproszonych na scenę z różnych spektakli. Odziane w ekstrawaganckie stroje postacie wchodzą między sobą w interakcje, jednocześnie dając wyraz zaskakującemu połączeniu rozmaitych światów teatralnych i epok. Pozyskany w ostatnim czasie przez naszą galerię obraz z tego cyklu urzeka umiejętnie wykreowaną atmosferą odbywającego się przed naszymi oczami spektaklu teatralnego z pogranicza jawy i snu.
ERYK JÖNSON DAHLBERGH
W naszej galerii pojawiło się sześć oryginalnych miedziorytów wydanych na podstawie rysunków Eryka Jönsona Dahlbergha (1625-1703), ilustrujących przebieg polsko-szwedzkich zmagań wojennych. Oryginalne rysunki cechują się wysokim kunsztem artystycznym, a wydane później w formie rycin zyskały dodatkowo piękną ornamentykę, m.in. w postaci ozdobnych kartuszy. Wszystkie zgromadzone w galerii ryciny pochodzą z dzieła Samuela Pufendorfa pt. „De rebus Carolo Gustawo Sueciae Rege gestii…” (Norymberga, 1696), gloryfikującego panowanie szwedzkiego monarchy Karola Gustawa. Ryciny te są wyjątkowo szczegółowym zapisem wyglądu miast polskich i przebiegu działań zbrojnych połowy XVII wieku. „Toruń” to jedna z wybitniejszych pod względem artystycznym rycin. Posiada charakterystyczne cechy stylu Dahlbergha - mocną kreskę i światłocień, dbałość o szczegóły oraz perspektywę ujętą z lotu ptaka. Panoramę Torunia otwierają na pierwszym planie szwedzkie wojska piechoty i kawalerii pod dowództwem Karola Gustawa.