KAZIMIERZ KĘDZIA
Obrazy Kazimierza Kędzi stosunkowo rzadko pojawiają się na rynku sztuki i dlatego warto przypomnieć postać mistrza przy okazji pojawienia się w galerii interesującego dzieła tego znanego łódzkiego malarza i grafika. Kazimierz Kędzia (1922-2011) studia rozpoczął w PWSSP w Łodzi i ukończył w ASP w Krakowie (dyplom 1954). Artysta był bardzo czynny, brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1966 i 1982 roku oraz szeregu innych. Na wielkiej wystawie z okazji jubileuszu 50. lecia twórczości w 1999 roku Kazimierz Kędzia zaprezentował blisko 100 dzieł w Miejskim Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku Sienkiewicza w Łodzi. Prace malarza są w zbiorach licznych muzeów, m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi oraz w wielu kolekcjach prywatnych. Obraz „Baszta” na odwrocie ma autorską naklejkę informującą o przygotowaniu pracy na wystawę „XX-lecia PRL”. Wystawy pod tym tytułem prezentowane były w wielu miastach Polski. W Łodzi odbyła się wystawa okręgowa w ZPAP a w warszawskiej Zachęcie wystawa centralna. Obraz „Baszta” zapewne przedstawia fragment Piotrkowa Trybunalskiego z wieżą kościoła farnego w otoczeniu gęstej zabudowy miejskiej. Ciekawy jest sposób ukazania architektury jako kompozycji brył geometrycznych oraz gry kolorów, światła i faktury. Obraz jest wspomniany w autobiografii artysty „Tożsamość życia i twórczości artysty malarza Kazimierza Kędzi”, Łódź 2007, s. 249.
OD 16 MARCA GALERIA NIECZYNNA
Sprzedaż prowadzimy wyłącznie przez internet Zapraszamy Instagram @galeriapiotrauznanskiego Facebook @galeriapiotrauznanskiego
ZBIGNIEW KOPANIA
Zbigniew Kopania często nazywany jest „malarzem peonii”. W tym określeniu jest sporo prawdy, bo nikt inny tak pięknych obrazów z peoniami współcześnie nie maluje. Są to ulubione kwiaty artysty i są to także najbardziej kochane przez miłośników twórczości Zbigniewa Kopani motywy w jego malarstwie. Trzeba wspomnieć, że artysta z powodzeniem podejmuje też inne tematy – pejzaże, martwe natury, portrety oraz sceny surrealistyczne i symboliczne. Wszystkim tym obrazom przewodzi doskonały warsztat malarski – staranne, hiperrealistyczne opracowanie, nienaganna kompozycja, przestrzenność, świetlistość, czystość barw, dekoracyjność oraz łagodna nastrojowość i klimatyczność w pejzażach i przywiązanie do autentyczności historycznych rekwizytów w martwych naturach. Studia artystyczne odbył Zbigniew Kopania w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Operatorskim (1969-1974). Malarstwo studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Mierzejewskiego. Artysta chętnie wystawia swoje obrazy w galeriach polskich i zagranicznych, w Londynie, Amsterdamie, Monachium oraz poza Europą, w Japonii, na Tajwanie i USA. Jest członkiem najstarszego, istniejącego od 1871 roku, prestiżowego stowarzyszenia artystycznego w Stanach Zjednoczonych – Salmagundi Art Club w Nowym Jorku. Zbigniew Kopania współpracuje z naszą galerią od 1985 roku. Kilka lat temu zorganizowaliśmy wystawę dzieł artysty w siedzibie łódzkiego oddziału Deutsche Bank. W naszej galerii non stop eksponujemy i oferujemy do sprzedaży obrazy powstałe w ostatnich latach.
MACIEJ LEWIK
Nasza galeria od wielu lat współpracuje z Maciejem Lewikiem (ur. 1960), absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Artysta jest znanym i lubianym łódzkim malarzem hiperrealistą. Maluje on klimatyczne podłódzkie pejzaże w różnych porach dnia i roku, często z symbolicznym i nostalgicznym motywem drogi biegnącej aż po horyzont. Maciej Lewik najchętniej przedstawia krajobraz o zmierzchu albo tuż po deszczu. Latem maluje łąki i łany zbóż, jesienią zagajniki brzozowe i wysokie trawy, a zimą zasypane śniegiem pola i śnieżne koleiny na pół przysypane przez wiatr. Liczni odbiorcy malarstwa artysty podziwiają wyjątkową precyzję z jaką Maciej Lewik oddaje szczegóły przyrody - listowie w drzewach, źdźbła trawy, grudy zaoranej ziemi. Kolejnym motywem do którego sięga artysta są klasyczne kompozycje kwiatowe, z wydobytymi z ciemnobrunatnego gładkiego tła jasnymi astrami, a także złocistymi rudbekiami albo dąbkami w wazonie. Z rzadka sięga też do historycznych stylizowanych tematów rodzajowych, do polowań i scen wojskowych z jazdą konną.
MARIA GÜNTER-KAWALEROWICZ
Maria Guntner-Kawalerowicz (1916-1996) studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 1955 roku. Była pierwszą żoną Jerzego Kawalerowicza. Malowała martwe natury, kwiaty, pejzaże wiejskie i miejskie, portrety. Stosowała technikę olejną, delikatną fakturowo, utrzymaną w łagodnej gamie barwnej i miękkim modelunku. Była znaną i lubianą łódzką kolorystką. Wykonywała także monotypie. Proponujemy Państwu obejrzenie obrazu „Róże w wazonie”, charakterystycznego dla twórczości Marii Güntner-Kawalerowicz, miłego dla oka i z nutką antykwarycznego smaku.