WOJCIECH KOCIK
Wojciech Kocik to grafik pochodzący z Łodzi, od wielu lat mieszka w Australiii. W pracach artysty dostrzec można australijskie reminiscencje, zainteresowanie tamtejszym klimatem, ukształtowaniem terenu oraz architekturą, nie brakuje również wątków związanych z kosmosem. Prezentowana przez nas grafika “Wspomnienie Zachodu”, dzięki zastosowaniu autorskiej techniki, wyróżnia się niezwykłą szczegółowością, głębią i trójwymiarowością a metaliczne farby w ciepłych odcieniach pomarańczu powodują efekt blasku i refleksji światła.
ROMAN LASKOWSKI
O życiu artysty malarza Romana Laskowskiego wiemy niewiele. Urodził się w roku 1884 w Warszawie, studia odbył w krakowskiej ASP kształcąc się pod okiem Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego oraz Jana Stanisławskiego. Ten ostatni nauczyciel wywarł znaczny wpływ na jego twórczość. Prezentowany Wam dzisiaj pejzaż przedstawia chatę z podkrakowskiej wsi Rudno. Jest to ujęcie o tematyce oraz charakterze zbliżonym do prac z dojrzałej fazy twórczości Jana Stanisławskiego, który w swoich obrazach malował pejzaże z podkrakowskich wsi, gór, czy zabytków architektury. Obok obrazu Romana Laskowskiego mamy obecnie przyjemność prezentowania jeszcze prac innych uczniów Jana Stanisławskiego - Jerzego Karszniewicza oraz Józefa Czajkowskiego.
JERZY KARSZNIEWICZ
Jerzy Karszniewicz (1878-1945) w latach 1895-1901 uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem Floriana Cynka, Jacka Malczewskiego i Józefa Mehoffera. W zakresie malarstwa pejzażowego doskonalił swoje umiejętności w pracowni Jana Stanisławskiego. Po studiach wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę w École des Beaux-Arts pod opieką Jeana Gerome. Jego twórczość obejmowała różnorodne tematy, kompozycje figuralne, kwiaty oraz portrety, ale najbardziej znany był z niewielkich pejzaży przedstawiających okolice Krakowa i Wieliczki. Charakteryzowały się one szerokimi, miękkimi pociągnięciami pędzla, jasnymi i przejrzystymi kolorami, co można dostrzec w prezentowanym przez nas obrazie “Zima”.
ALEKSY NOWAK
Aleksy Nowak - ​polski malarz, rysownik, grafik i ilustrator książek, jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich na rysunek i plakat. Rysunki Aleksego Nowaka wyróżniają się literacką poetyką. Zagłębione w myślach postacie kobiece, sylwetki klaunów i towarzyszące im fantastyczne ptaki zawieszone są niezidentyfikowanej przestrzeni i czasie. W przedstawieniach dominują różne odcienie szarości z pojedynczymi akcentami zywej czerwieni, tworząc oniryczną atmosferę.
JERZY LUBAŃSKI
Jerzy Lubański (1925-2005),polski malarz, twórca licznych polichromii i witraży kościelnych. W latach 1945-50 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod kierunkiem Zbigniewa Pronaszki. W roku 1989 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego w macierzystej uczelni. Malował także pejzaże, martwe natury oraz portrety w technice olejnej i akwareli. Jego twórczość zalicza się do nurtu koloryzmu, w którym paleta barw stanowi najważniejszy element kompozycyjny i determinuje przestrzeń oraz światło w obrazie. W prezentowanej “Martwej naturze” dominują ciepłe odcienie pomarańczu, czerwieni i zieleni, układ rozświetlają natomiast jasne tony błękitu. Artysta umiejętnie wykorzystuje również naturalny kolor podłoża a zagęszczone plamy barwne wywołują wrażenie drgania obrazu.