BARBARA STĘPIŃSKA
 Zaprzyjaźniona z naszą galerią artystka Barbara Stępińska uprawia grafikę w wielu technikach, posługuje się linorytem, suchą igłą, akwafortą, suchym tłokiem, monotypią, drukiem cyfrowym. Chętnie łączy techniki w jednej pracy a także od czasu do czasu lawuje grafikę akwarelą. Artystka podejmuje różnorodną tematykę – tworzy symboliczne reliefy Gracias a la vida, cykle poświęcone instrumentom muzycznym, kompozytorom i wybitnym dziełom muzycznym, inspirują ją otwarte pejzaże, ulotne piaski, nieogarnione oceany, nastrojowe nokturny, weduty miejskie i poetyckie cytaty z Leonarda Cohena. Wszystkie te prace łączy wyjątkowa subtelność formy będąca wyrazem twórczej osobowości artystki, wrażliwej i podatnej na piękno przyrody, dźwięki muzyki i znaczenie słowa.
HENRYK PŁÓCIENNIK
Przedstawialiśmy już wcześniej Państwu postać Henryka Płóciennika (ur. 1933) - łódzkiego artysty o międzynarodowej renomie. Dzisiaj prezentujemy jego najbardziej rozpoznawalny i najchętniej utożsamiany z artystą cykl “Miodowy Miesiąc”. Liczne grafiki cyklu powstawały na przestrzeni wielu lat. Charakterystyczne dla nich są postacie kobiety i mężczyzny, często trzymających się za ręce, wplecione w rajską roślinność. Henryk Płóciennik tworzy swój własny świat wyobraźni i fantazji bliski jednocześnie wyobrażeniom nas wszystkich o atmosferze i urodzie raju. Artysta przyjaźnił się z Józefem Gielniakiem - ich bliskie relacje widoczne są w cyklu, w zastosowanej technice, lekkiej formie, wrażeniowości i ulotności przedstawienia.
Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku 2020, wszystkim artystom i naszym gościom życzy Galeria Piotra Uznańskiego
OTTO PIPPEL
Otto Pippel (1878-1960), urodzony w Łodzi niemiecki impresjonista, znany z wielu przedstawień alpejskich, pejzaży włoskich, francuskich, oraz scen rodzajowych wiejskich a także miejskich - głównie weneckiech, paryskich i monachijskich, rzadziej malował portrety i akty. Posiadamy w naszej galerii akt Otto Pippel'a. Wszystkie znane nam obrazy artysty o tej tematyce posiadają wspólne cechy - tajemnicze, nie do końca określone wnętrze ukazane w nocnej porze i świetlistą postać kobiecą na łożu. Akty namalowane są w ograniczonej palecie barw, prawie monochromatycznej. Obrazy Otto Pippel'a posiadają grubą, impastową fakturę i świetlistość.
EDWARD HABDAS
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Edwarda Habdasa (1939-2019), wieloletniego wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i znaczącej indywidualności w łódzkim środowisku artystycznym. Malarz i grafik przez całe życie tworzył baśniowy, kolorowy cykl “My z kosmosu”. Są to poetyckie, fantastyczne pejzaże z egzotyczną, bujną roślinnością i elementami stylowej architektury. W 2002 roku w naszej galerii prezentowaliśmy wystawę Edwarda Habdasa, która towarzyszyła ogólnopolskiej sesji naukowej Stowarzyszenia Historyków Sztuki “Recepcja renesansu w XIX i XX wieku”. W kolekcji galerii posiadamy litografię barwną z niezwykłego i tajemniczego cyklu “My z kosmosu”