JACEK CHOLEWA
Jacek Cholewa (ur.1968) - artysta rzeźbiarz, członek Związku Polskich Artystów Plastyków od ponad dekady tworzy niewielkich rozmiarów rzeźby w brązie, posadowione na kamieniu. Anioły, ptaki, kobiety a także postaci historyczne i fantastyczne posiadają chropowatą fakturę i charakterystyczną, mocną, zieloną patynę. Rzeźby Jacka Cholewy zawierają w sobie pewien rodzaj wewnętrznej ekspresji i mimo małych formatów mają monumentalną formę. Artysta wystawia prace w kraju i za granicą w Danii, Austrii, Włoszech, Czechach, na Słowacji.​
KĘDZIA KAZIMIERZ
Kazimierz Kędzia (1922-2011) studia rozpoczął w PWSSP w Łodzi i ukończył w ASP w Krakowie (dyplom 1954). Artysta brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Na wielkiej wystawie z okazji jubileuszu 50. lecia twórczości w 1999 roku Kazimierz Kędzia zaprezentował blisko 100 dzieł w Miejskim Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku Sienkiewicza w Łodzi. Prace malarza są w zbiorach licznych muzeów, m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi oraz w wielu kolekcjach prywatnych. Artysta malował głównie pełne żywych barw pejzaże, kompozycje figuratywne i abstrakcyjne. “Martwa natura z pomidorami” z jednej strony nawiązuje tematycznie do tradycyjnej martwej natury, z drugiej intryguje kubizującą formą i intensywnymi, kontrastującymi kolorami.
WOJCIECH KOCIK
Wojciech Kocik to grafik pochodzący z Łodzi, od wielu lat mieszka w Australiii. W pracach artysty dostrzec można australijskie reminiscencje, zainteresowanie tamtejszym klimatem, ukształtowaniem terenu oraz architekturą, nie brakuje również wątków związanych z kosmosem. Prezentowana przez nas grafika “Wspomnienie Zachodu”, dzięki zastosowaniu autorskiej techniki, wyróżnia się niezwykłą szczegółowością, głębią i trójwymiarowością a metaliczne farby w ciepłych odcieniach pomarańczu powodują efekt blasku i refleksji światła.
ROMAN LASKOWSKI
O życiu artysty malarza Romana Laskowskiego wiemy niewiele. Urodził się w roku 1884 w Warszawie, studia odbył w krakowskiej ASP kształcąc się pod okiem Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego oraz Jana Stanisławskiego. Ten ostatni nauczyciel wywarł znaczny wpływ na jego twórczość. Prezentowany Wam dzisiaj pejzaż przedstawia chatę z podkrakowskiej wsi Rudno. Jest to ujęcie o tematyce oraz charakterze zbliżonym do prac z dojrzałej fazy twórczości Jana Stanisławskiego, który w swoich obrazach malował pejzaże z podkrakowskich wsi, gór, czy zabytków architektury. Obok obrazu Romana Laskowskiego mamy obecnie przyjemność prezentowania jeszcze prac innych uczniów Jana Stanisławskiego - Jerzego Karszniewicza oraz Józefa Czajkowskiego.
JERZY KARSZNIEWICZ
Jerzy Karszniewicz (1878-1945) w latach 1895-1901 uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem Floriana Cynka, Jacka Malczewskiego i Józefa Mehoffera. W zakresie malarstwa pejzażowego doskonalił swoje umiejętności w pracowni Jana Stanisławskiego. Po studiach wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę w École des Beaux-Arts pod opieką Jeana Gerome. Jego twórczość obejmowała różnorodne tematy, kompozycje figuralne, kwiaty oraz portrety, ale najbardziej znany był z niewielkich pejzaży przedstawiających okolice Krakowa i Wieliczki. Charakteryzowały się one szerokimi, miękkimi pociągnięciami pędzla, jasnymi i przejrzystymi kolorami, co można dostrzec w prezentowanym przez nas obrazie “Zima”.