JURIJ GURIN
Zaprzyjaźniony z naszą galerią ukraiński artysta malarz Jurij Gurin z Kijowa (ur. 1953), absolwent kijowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z wyróżnieniem w 1978) jest mistrzem portretu, martwej natury i sceny rodzajowej. Artysta utrzymuje swoje dzieła w duchu rzetelnego historycznego realizmu. Znakomity warsztat i wiedzę historyczną zdobył w czasie pracy konserwatorskiej w Ermitażu i Muzeum Narodowym w Kijowie. Często sięga do tradycji wielokulturowej Ukrainy, także żydowskiej. Obrazy wystawiał w Kijowie, Moskwie, San Francisco, Nowym Jorku, Monachium, Bazylei, Atenach, Wiedniu i innych miastach w Polsce, Izraelu, Kanadzie i Australii. Kolekcję dzieł Gurina posiada były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma. „Martwa natura żydowska” w zbiorach naszej galerii z 1995 roku przedstawia na neutralnym, brunatnym tle blat stołu z zakomponowanymi różnorodnymi rekwizytami kultury i religii żydowskiej – świecę, zwój tory, koronę tory, jad, lampę chanukową, paterę z napisami, uczone księgi, dzban ceramiczny z winem, tkaninę i wysypane złote monety.
DARIUSZ MILIŃSKI
Zachęcamy Państwa do obejrzenia interesującego obrazu "Spacer z księżycem" autorstwa Dariusza Milińskiego (ur. 1957), znanego polskiego artysty malarza, ilustratora, plakacisty, scenografa i inicjatora wielu interdyscyplinarnych działań artystycznych. Dzieła malarskie Dariusza Milińskiego są fantazyjne, baśniowe i magiczne, ulokowane w realiach polskiego pejzażu wiejskiego. Twórczość artysty uzupełniają plakaty do głośnych filmów, między innymi "Edi" i "Mój Nikifor". Dariusz Miliński jest również inicjatorem działań grupy teatralnej Pławna 9 oraz twórcą Arki Noego w Pławnej Dolinie, w której kolekcjonuje i udostępnia odwiedzającym dzieła dawnej polskiej sztuki ludowej i sakralnej.
JACEK BIGOSZEWSKI
Jacek Bigoszewski (1945-1997), artysta malarz, scenograf, projektant i pedagog był absolwentem a następnie wykładowcą i profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (od 1996 ASP) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi a także na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Radia i Telewizji. Prace plastyczne artysta prezentował na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w latach 1974, 1980, 1984 oraz na przeglądzie Złotego Grona w Zielonej Górze w 1973. Dzieła artysty znajdują się w zbiorach, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi. W kolekcji naszej galerii posiadamy obraz Jacka Bigoszewskiego z cyklu "Horyzont" z 1994 roku.
WASYL PEREBYJNIS
Pozyskaliśmy do galerii interesujący obraz pochodzącego z Ukrainy malarza, grafika i scenografa Wasyla Perebyjnisa (1896-1966). Umiejętności artystyczne Perebyjnis zdobywał w Kijowie, Sankt Petersburgu, Krakowie i Paryżu. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych współpracował z paryskimi galeriami Atelier Francais, Galerie de Paris, Galerie Zak, Galerie Marsylia. Wystawiał też prace na Salon d'Automne (1928,1935), Salon des Independants (1930-1932), Salon des Tuileries oraz na wystawach ukraińskich artystów w Paryżu i Lwowie oraz na wystawie artystów Ecole de Paris w Londynie. Perebyjnis malował portrety, pejzaże, martwe natury, wykonywał freski a także scenografie teatralne, filmowe i inne. Od 1947 roku do śmierci mieszkał w Wielkiej Brytanii. Obraz „Kobieta z jabłkiem” przedstawia elegancką młodą damę z cechami ukraińskiej urody. Fryzura i ubiór portretowanej oraz klimat obrazu wskazują czas powstania dzieła na lata 30. XX wieku.
KARINA SŁAWIŃSKA
Karina Sławińska z dużym powodzeniem maluje ekspresyjne obrazy w technice olejnej. Są one zazwyczaj w dużych formatach, swobodne, intuicyjne, namalowane szerokim gestem i grubą fakturą, ukazane w czystych i kontrastowych barwach. Liczne kompozycje malarka oznacza pochodzącą od jej imienia sygnaturą CAREN. W pracach artystki wiosenne łąki ukwiecone makami przybierają różne kolory traw i kwiatów - czerwone, złote, turkusowe, fioletowe, pomarańczowe, zielone. Jedne kołyszą się w delikatnych podmuchach wiatru, inne dynamicznie zmagają się z silnym wichrem. Czasem ukazane są w skali makro, nadnaturalnie wielkie, mięsiste i dorodne. Kiedy indziej drobniutkie i małe płatki kwiatów w wielkiej ilości wibrują wśród traw. Karina Sławińska w malarstwie doskonale wykorzystuje oprócz maków wyjątkową urodę magnolii, irysów i innych kwiatów a także środowisko roślin, sadzawki i zakątki ogrodów. Całą serię obrazów poświęca też ptakom – siwym wronom i czarnym krukom, drozdom, bocianom i kurczakom oraz zwierzętom, kotom, koniom, z rzadka zaś ludziom. Tematy zaczerpnięte z natury są nam bliskie i inspiracje rozpoznawalne ale wyobraźnia artystki odrealnia je na tyle, że obrazy raz stają się na pół abstrakcyjnym, przyjemnym w odbiorze nowoczesnym dekorum a innym razem czytelną alegorią. Karina Sławińska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2007 roku. Chętnie wystawia swe prace w wielu galeriach na terenie całego kraju. Pierwszą indywidualną wystawę zaprezentowała w 2006 roku w Galerii Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. W kolejnych latach przygotowała wystawy w Łódzkim Domu Kultury i w Muzeum Miasta Łodzi, które towarzyszyły kilku edycjom Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Artystka także projektowała druki reklamowe, katalogi i plakaty dla tego festiwalu.