WOJCIECH FLECK
Dziś przedstawiamy Państwu pejzaż "Krokusy w Tatrach”, a przy okazji także sylwetkę jego autora - Wojciecha Flecka.
Wojciech Fleck (1903-1972) - pochodził ze starej warszawskiej rodziny, jego dziadek Franciszek Szuster był znanym litografem. Wojciech Fleck edukację artystyczną odbył w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (później ASP), studiował m.in. u Karola Tichego czy Władysława Skoczylasa. Dyplom obronił w 1929 roku. W latach 30. XX w. wystawiał swe prace w kraju i za granicą, m.in. w Wiedniu, Berlinie, Oslo.
Po II wojnie światowej zamieszkał w Zakopanem, gdzie objął kierownictwo nad Galerią Związku Plastyków, od 1951 zwaną Biurem Wystaw Artystycznych. Pracował też jako sekretarz Okręgu Zakopiańskiego ZPAP.
Choć Wojciech Fleck tworzył malarskie martwe natury, portrety, czy grafiki, to dziś rozpoznawany jest przede wszystkim jako malarz pejzażu tatrzańskiego. Artysta przedstawiał ukochane przez siebie góry w duchu malarstwa kolorystycznego, charakterystycznego dla absolwentów warszawskiej uczelni artystycznej. Jednym z ciekawych przykładów jego malarstwa jest pejzaż "Krokusy w Tatrach”, który posiadamy w naszej kolekcji.
Starsze posty strona startowa Nowsze posty