KAZIMIERZ KĘDZIA

Obrazy Kazimierza Kędzi stosunkowo rzadko pojawiają się na rynku sztuki i dlatego warto przypomnieć postać mistrza przy okazji pojawienia się w galerii interesującego dzieła tego znanego łódzkiego malarza i grafika.

Kazimierz Kędzia (1922-2011) studia rozpoczął w PWSSP w Łodzi i ukończył w ASP w Krakowie (dyplom 1954). Artysta był bardzo czynny, brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1966 i 1982 roku oraz szeregu innych. Na wielkiej wystawie z okazji jubileuszu 50. lecia twórczości w 1999 roku Kazimierz Kędzia zaprezentował blisko 100 dzieł w Miejskim Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku Sienkiewicza w Łodzi. Prace malarza są w zbiorach licznych muzeów, m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

Obraz „Baszta” na odwrocie ma autorską naklejkę informującą o przygotowaniu pracy na wystawę „XX-lecia PRL”. Wystawy pod tym tytułem prezentowane były w wielu miastach Polski. W Łodzi odbyła się wystawa okręgowa w ZPAP a w warszawskiej Zachęcie wystawa centralna. Obraz „Baszta” zapewne przedstawia fragment Piotrkowa Trybunalskiego z wieżą kościoła farnego w otoczeniu gęstej zabudowy miejskiej. Ciekawy jest sposób ukazania architektury jako kompozycji brył geometrycznych oraz gry kolorów, światła i faktury. Obraz jest wspomniany w autobiografii artysty „Tożsamość życia i twórczości artysty malarza Kazimierza Kędzi”, Łódź 2007, s. 249.

Starsze posty strona startowa Nowsze posty