JERZY KRAWCZYK
 „Miecio literat” - enigmatyczny tytuł tego obrazu zaczerpnęliśmy z podpisu na blejtramie. Jego autorem jest Jerzy Krawczyk (1921-1969), reprezentant słynnej Grupy Malarzy Realistów, który w początkowej fazie swojej twórczości inspirował się działalnością postimpresjonistów, a następnie poprzez poetycki realizm doszedł do hiperrealizmu, charakteryzującego jego dojrzałe dzieła (wiele z nich znajduje się dziś w kolekcjach muzealnych, m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi)
Artysta przestawił na płótnie grupę pracujących w sadzie osób, zabezpieczających drzewa przed nadejściem zimy, w tle - widok nowoczesnej, zelektryfikowanej wsi ze słupami wysokiego napięcia oraz trakcją i pędzącym pociągiem. Obraz interpretować można jako przedstawienie następującej po wojnie urbanizacji obszarów wiejskich, a także modelowych stosunków społecznych, wyrażanych poprzez wspólną pracę.
Pomimo socrealistycznego charakteru, obraz jest interesujący dzięki oryginalnej formie, rytmicznej kompozycji i dekoracyjności szczegółów, takich jak np. wzorzyste koszule pracowników, czy pomarańczowe liście drzew.
Starsze posty strona startowa Nowsze posty